Az internet figyelemelterő hatásának csökkentése – egy szakdolgozat tapasztalatai vol. 1

Az elmúlt hónapokban a szakdolgozatommal foglalkoztam. A szakdolgozatkészítés hasonló a maratonfutáshoz (vagyis gondolom, hogy hasonló, én még nem futottam maratont), mert sok idő, monoton, nem látni a végét és emiatt nehéz felmérni a haladást. És akkor ott van ma az internet is, ami az összes lehetséges módon igyekszik elvonni az ember figyelmét a koncentrált munkától, amitől néha úgy tűnik, mintha ezt a maratonfutást mocsárban rendeznék.

A következőkben azt mutatom be, hogy milyen megoldásokat találtam az internet figyelemelterelő hatásának tompítására. Remélem másoknak is segíthetnek ezek a technikák, amik talán a szakdolgozatkészítésen kívül más számítógépes alkotómunkánál is alkalmazhatóak, ahol nem megoldás az internetkapcsolat megszüntetése. Ezek a technikák két csoportra oszthatók:

  1. Súrlódások létrehozása: a szakdolgozatírás egy kényelmetlen tevékenység, így a célom az volt, hogy az más internetes tevékenységeket kényelmetlenebbé tegyek.
  2. Mérés: a méréssel jobb képet kaphattam arról, hogy mennyi időt tettem a szakdolgozatba és ez után ezen tudtam javítani, illetve a stopper elindítása motiváló tényező is volt a fókuszált tevékenységre.

Ebben az írásban az első csoporttal foglalkozom, a mérésről egy későbbi írásban lesz szó.

Súrlódások létrehozása

Rengeteg fejlesztő dolgozik azon, hogy minél inkább „súrlódásmentesebbek” legyenek azok az internetes alkalmazások amiket használunk. Ezen alkalmazásokhoz (pl. közösségi média oldalak, streaming appok stb.) nagyon gyorsan és könnyen hozzá lehet férni és velük sok időt eltölteni. Ez nem feltétlen probléma, mert így kevesebb az üresjárat (bár szórakoztató volt anno snakezni a YouTube loading köröcskével, míg töltött a videó).

Azonban az internetes alkalmazások súrlódásmentességge szöges ellentétben állhat a szakdolgozatírással, ami gyakorlatilag akadályok leküzdésének sorozata.

A figyelem ugyanis inkább a kisebb ellenállás irányába megy, legyen az a legújabb üzenetek megnézése a telefonon, vagy a kurzor 200 pixellel arrébb mozgatása a tudományos cikk böngészőfüléről a [Facebook] böngészőfülre.

A fenti probléma csökkentésének egy módja számomra az volt, ha a figyelemelterelő technológiáknál növeltem a súrlódást. Ezt olyan technikákkal értem el, amik nehezítették, kényelmetlenné tették egy alkalmazás megnyitását, huzamosabb ideig történő használatát. Nekem a következő technikák segítettek:

🔒 2FA a belépéshez

A kétfaktoros azonosítás (2FA) a nagyobb biztonságot szolgálja alapvetően, viszont nemcsak a támadók, hanem a saját dolgunkat is nehezíthetjük vele. A gyakran használt eszközökön az első bejelentkezést követően a rendszer általában megjegyzi az eszközt, és legközelebb nem kell belépni, vagy nem kér második faktort, és így csökken a súrlódás. Ezért amikor huzamosabb ideig koncentrálni szerettem volna a szakdolgozatra, akkor a PC-n például kijelentkeztem a Facebookból és töröltem a sütiket, ami után már csak 2FA-val tudtam újra belépni. Ezek után már kétszer is meggondoltam, hogy érdemes-e a második faktorral vesződni három perc felesleges hírfolyam görgetésért. Telefonon ugyanezt el lehet játszani.

0:00
/

Hírfolyamok eltüntetése

A hírfolyam görgetése Facebookon az egyik legsúrlódásmentesebb módja volt a figyelmem elterelésének és a FOMO effektus kialakulásának a szakdolgozatírás szociálisan deprivált miliőjében. Ez ellen jelentett egy réteg védelmet a számítógépen a News Feed Eradicator (Chrome) kiegészítő, ami eltünteti a hírfolyamot. A News Feed Eradicator lehetőséget ad az eltüntetés ideiglenes megszüntetésre is, például öt percre, ami csak arra volt elég, hogy két írásblokk között a top posztokat megnézzem, ami ilyenkor bőven elegendő.

❄YouTube videók elhomályosítása

A YouTube tartalomajánló-rendszere piszok hatékony. A kezdőképernyőn és a lejátszott videó mellett is kattintásmágnes borítóképek fogadnak. Előfordult viszont, hogy a kutatáshoz mégis a YouTube-on kellett videókat nézni. Ekkor segítette számomra a fókuszálást a videók elhomályosítása a Stylebot böngészőkiegészítő felhasználásával. Az elhomályosítást utána ki-be lehet kapcsolni. A News Feed Eradicator képes egyébként ezeket a videókat teljesen el is tüntetni.

A Stylebot használata
A kiegészítő telepítése után navigáljunk a youtube.comra. Ezután a Stylebot kis ikonjára, majd utána az Open Stylebot menüpontra kell rákattintani. A megjelenő ablakban alul válasszuk ki a < > Code fület és illesszük be oda a következő kódot:

.ytd-grid-renderer,ytd-rich-grid-renderer, yt-horizontal-list-renderer, ytd-expanded-shelf-contents-renderer, ytd-watch-next-secondary-results-renderer, .ytp-endscreen-content {
  -webkit-filter: blur(5px) grayscale(1);
  filter: blur(15px) grayscale(1);
}

🦋Internetes oldalak blokkolása

A korábbi megoldások ugyan csökkentették a súrlódást, de inkább taktikai sikereket lehetett velük elérni: az oldalak továbbra is elérhetők voltak és utána max. 2-3 lépést kellett végrehajtani a tartalom eléréséhez. A radikális megoldás ilyenkor az internetelérés megszüntetése lehetett volna, de ez nem járható út akkor, ha szakdolgozathoz használt források nagy része az internethez kötődik. A két megoldás közt félúton van a Freedom (fizetős) program. A Freedom lehetővé teszi internetes oldalak szelektív blokkolását egy adott időtartamra különböző eszközökön (PC, telefon). Tehát, ha nem szeretném látogatni a kiberitiner.hu oldalt a következő fél órában, akkor hozzáadom egy blokklistához, majd elindítok egy félórás munkamenetet ezzel a blokklistával. Ha ekkor reflexből beütöm az oldal címét akkor passzív-agresszív stílusban ez fogad:

Nem tökéletes a rendszer, mert néha problémák adódnak a frissítésekkel, telefonon kicsit megbízhatatlanabb és persze itt is meg lehet kerülni a blokkolást. Ugyanakkor a Freedom a súrlódást pont annyira növelte meg, hogy nagyon ritkán volt az, hogy direkt kiiktattam a blokkolást.

A Freedom működése

Az oldalak blokkolása elvileg egy helyi proxy-n keresztül, az adott számítógépen vagy telefonon működik, azaz a Freedom állítása szerint a forgalmunk nem kerül hozzájuk. A blokklisták és munkamenetek eszközök közötti szinkronizáláshoz már minden bizonnyal internetet is igénybe vesz a Freedom.

🧀Akadálypálya

A fenti technikák mindegyike kikerülhető, de nem is volt cél a kikerülhetőség megszüntetése. A cél a súrlódás növelése, és ha minél több technikát alkalmazunk egyszerre, annál nagyobb az esély arra, hogy az egyik megakadályozza a figyelem elterelődését. Ez kicsit hasonlít a Covid elleni védekezés svájci sajtmodelljére, ahol a különböző védelmi intézkedések (maszk, kézfertőtlenítés, távolságtartás stb.) együttes alkalmazása csökkentette a kockázatot: ha az egyik védelmi intézkedés nem „állította meg” a vírust, akkor hátha fennakadt a következőn és így tovább.

A bejegyzés elkészítéshez szükséges idő: 4,5h
Est. GSS: 7


Bármilyen kérdést, észrevételt szívesen várok az info@kiberitiner.hu címre [beta verzió - a válaszüzenet lehetséges, hogy a spam mappába kerül].

A digitális tudatossághoz kapcsolódó forrásokat itt találsz.