BeReal. – adatvédelmi és biztonsági beállítások

Tartalom

📌Működés
🔔Értesítések
💬Chat
🎉RealEvents
👥RealGroups
🧭Helyadatok
🌐Nyilvánosság
💸Hirdetések
⚠️ A posztolás kockázatai
🛡️Biztonság
🔒Adatvédelem
🚪A BeReal fiók törlése
📜BeReal funkciók és cégtörténet

📌Működés

A BeReal egy közösségi média alkalmazás okostelefonokra.

Alapértelmezés szerint a BeReal a nap egy véletlen pontján küld egy értesítést, ami posztolásra bíztat. Ilyenkor két percünk van posztolásra, azaz az aktuális helyzetünkben az okostelefon előlapi és hátlapi kamerájával közel egy időben készíthetünk egy fotót. A posztot ezután megoszthatjuk a barátainkkal, akik a következő értesítésig láthatják a posztunkat a hírfolyamukban.

Posztolni nemcsak az értesítés megérkezésekor, hanem késve is lehet (a késés idejét jelzi az app). Képkészítés helyett a Roulette funkcióval (kísérleti funkció, nem mindenkinek elérhető még valószínűleg) egy véletlenszerű képet is kiválaszthatunk a galériánkból. Ekkor a BeReal az előlapi kamerával rögzíti a reakciónkat.

A posztokra a barátaink ún. RealMojikkal reagálhatnak (emoji + kis fotó az arcukról), illetve kommentelhetnek.

Egy nap egyszer lehet csak posztolni (ha időben posztolunk, akkor kaphatunk egy bónusz posztot). Barátaink posztjait csak akkor láthatjuk a hírfolyamunkban, ha mi is posztolunk.

Forrás: BeReal.
💡
A BeReal appban nincs külön regisztrációs és bejelentkezési lehetőség. Ha már egyszer regisztráltunk, és csak be szeretnénk jelentkezni, akkor ugyanúgy a regisztrációs folyamatot kell elkezdeni. Adjuk meg azt a telefonszámot, amivel korábban már regisztráltunk. Ezt követően kapunk SMS-ben egy hitelesítő kódot, amit ha a megjelenő űrlapba beírunk, akkor azonosít a rendszer, és a már meglévő fiókunkba léptet be. Ezzel a módszerrel akár több eszközön is be lehet egyszerre jelentkezni.
BeReal regisztráció / bejelentkezés. Forrás: BeReal

🔔Értesítések

A BeReal által küldött értesítéseket az operációs rendszer beállításaiban, vagy magában a BeReal alkalmazásban lehet szabályozni.

A BeReal minden nap egy véletlenszerű időpontban küld egy értesítést arról, hogy most érdemes posztolni. Ezt az értesítést a BeReal alkalmazás beállításai között nem lehet kikapcsolni. A kikapcsoláshoz a következőket kell tennünk:

Nyissuk meg a telefon Beállítások alkalmazását (általában fogaskerékkel jelölik) > Alkalmazások menüpont > Alkalmazásbeállítások> BeReal. > Értesítések. Itt vagy kikapcsoljuk az összes értesítést, vagy csak a „BeReal” felirattal jelzettet. Utóbbi esetben nem kapunk értesítést a posztolási lehetőségről, de az alkalmazás többi értesítése még megérkezik majd (kommentek, baráti jelölések stb.).

Az alkalmazáson belül, vagy a telefon beállításai között is szabályozhatjuk a következő értesítéseket: kommentek, barátnak jelölések, késői BeRealek, RealMojis reagálás a posztunkra. Ezek szabályozásához az alkalmazáson belül kattintsunk a jobb felső sarokban a kör alakú profilképünkre/ikonra > kattintsunk a jobb felső sarokban megjelenő három pontra > Notifications.

💬Chat

A BeRealen van lehetőség üzenetküldésre. A beszélgetésben (a csoportok funkcióhoz hasonlóan) beállítható a beszélgetésre vonatkozó BeReal értesítés. Az így posztolt BeRealek a beszélgetés résztvevői számára lesznek láthatóak.

A chatben küldött üzenetek nem tűnnek el (erről megkérdeztem a supportot).

Ha törlünk egy üzenetet, vagy egy egész beszélgetést, akkor az üzenetek csak a számunkra törlődnek. A beszélgetőpartnernél továbbra is láthatóak lesznek az üzenetek.

Forrás: BeReal

Chat törlése: Főképernyőn kattintsunk az Üzenetek ( ➤) ikonra > Válasszuk ki a kívánt beszélgetést > A jobb felső sarokban kattintsunk a három pontra > Alul kattintsunk a Delete Conversation gombra.

A chaten küldött üzenetek nincsenek végponttól végpontig tartó titkosítással ellátva, a tartalmukat a BeReal így szükség esetén megnézheti.

A hírfolyamban a kommentelés mellett üzenetben is lehet reagálni egy BeRealre. A BeReal poszton a jobb alsó sarokban az Üzenetküldés ikonra ( ➤) kell ehhez kattintani. Az így küldött üzenet csak a posztoló és számunkra lesz látható. Gyakorlatilag a kettőnk chatjébe írunk ilyenkor. A hivatkozott BeReal megjelenik ekkor a chatben és ott is marad. Azaz amíg a hírfolyamban egy nap után eltűnik a BeReal, a beszélgetésben egy nap után is látható lesz még.

🎉RealEvents

A RealEvents egy eseményközpontú funkció. Egy rendezvényhez, például valamilyen fesztiválhoz, a BeReal létrehoz egy eseményt, amihez a felhasználók csatlakozhatnak. A csatlakozott felhasználók BeRealeket posztolhatnak az eseményhez.

Fontos, hogy az eseményhez tartozó posztokat bárki láthatja, aki csatlakozott az eseményhez. A posztunk így potenciálisan nagy nyilvánosságot kaphat.

Elképzelhető, hogy a jövőben privát eseményeket is létre lehet majd hozni, ahol kisebb kör láthatja a posztokat.

👥RealGroups

A BeRealen létrehozhatsz csoportokat, vagy beléphetsz csoportokba, amiket RealGroupnak hívnak.

A RealGroupban a csoporttagok kaphatnak értesítést BeReal készítésére. BeRealt lehet "üzenetként" is beküldeni, illetve üzeneteket is írhatnak a csoportagok. Ezeket a tartalmakat a csoport tagjai láthatják.

☝️
Fontos különbség, hogy amíg a barátaiddal megosztott "normál" BeReal posztok csak egy napig láthatók, addig a RealGroupban megosztott BeRealek, üzenetek nem tűnnek el. Ezek a tartalmak a csoport tagjai számára továbbra is láthatóak lesznek.

A csoportban küldött üzeneteket, és az "üzenetként" küldött BeRealeket magad számára tudod törölni. Ehhez nyomj hosszan az adott üzenetre / BeRealre és válaszd a Delete message opciót. Az ilyen módon törölt üzenetek és BeRealeket viszont a csoport többi tagja is láthatja (azaz nem tudod visszavonni az üzenetet).

Ha a csoport számára küldött értesítéshez kapcsolódóan készítettél BeRealt, azt a normál BeRealekhez hasonlóan mindenki számára tudod törölni.

Egyszerre maximum kettő RealGroupban lehetsz benne.

Ha a csoport létrehozója (adminja) kilép a csoportból, akkor a csoport zárolódik (lockolódik). Innentől kezdve senki, még az admin se tud semmit csinálni a csoporttal. A magunk által küldött üzenetek, képek a Clear Group opcióval törölhetők, de a többiek azokat továbbra is látni fogják. A zárolt csoportok elérése: Kezdőképernyő > Groups melleti nyílra kattints.

🧭Helyadatok

Posztoláskor megoszthatunk információt a poszt elkészítésének helyéről. Az alapértelmezett beállítás az az, hogy nem osztjuk meg helyzetünket. Ennek átállítására a poszt elküldése (SEND) előtt van lehetőség. Ilyenkor, ha rákattintunk a jobb oldali „Off” szövegbuborékra a felugró menüből kiválaszthatjuk a helyzetünk megosztásának részletességét:

  • Approximate location (hozzávetőleges tartózkodási hely) – pl. Magyarország
  • Precise location (pontos tartózkodási hely). – pl. Lajos utca, Budapest, Magyarország (az utca nem mindig látszódik).

Fontos, hogy a tartózkodási hely megosztása „ragadós” beállítás. Azaz ha egy posztnál bekapcsoltuk a tartózkodási hely megosztását, onnantól kezdve a következő posztoknál is megosztásra kerül a tartózkodási hely egészen addig, amíg egy posztnál ki nem kapcsoljuk a megosztást.

☝️
A tartózkodási helyünk az érzékenyebb információk közé tartozik, ezért érdemes jól átgondolni, még a posztolás előtt, hogy ezt meg szeretnénk-e osztani.

🌐Nyilvánosság

A posztok közönségét (nyilvánosságát) a posztoláskor, illetve a posztolást követően lehet beállítani. Alapértelmezés szerint a posztot csak a barátaink látják. Ennek átállítására a poszt elküldése (SEND) előtt van lehetőség. Ilyenkor, ha rákattintunk a „My friends only” szövegbuborékra, akkor a felugró menüben két opció közül választhatunk:

  • My friends only: a posztodat csak a barátaid láthatják.
  • My frends + their friends: a posztodat a barátaid, illetve a barátaid barátai láthatják.
Forrás: BeReal.

Posztolást követően a láthatóság megváltoztatása: Kattintsunk a saját posztunkra > jobb felső sarokban a három pontra kattintás > „Select your audience” > „My friends only” (csak mi láthatjuk) vagy „My friends + their friends” (mindenki, aki a BeRealen van láthatja) opciók közül választás.

A nyilvánosságra vonatkozó beállítás „ragadós”. Amennyiben egy posztnál megváltoztatod, hogy kik láthatják a posztodat (pl. csak barátokról a barátok barátaira), akkor ez a beállítás a következő posztokra is érvényes lesz, kivéve, ha egy adott posztnál vissza nem állítod. Onnantól kezdve viszont az a beállítás lesz érvényes a következő posztokra.

☝️
A csak barátokkal (My friends only) megosztott posztjainkról a barátaink készíthetnek képernyőképet, és akár másoknak is továbbküldhetik.

Ugyan a „My friends + their friends” opció nem jelent nyilvános megosztást, valójában potenciálisan sok felhasználó láthatja az így megosztott tartalmakat. Nincsenek pontos adatok arra, hogy átlagban hány barátja van egy felhasználónak a BeRealen, de tegyük fel, hogy kb. 20. Ekkor egy barátok barátaival megosztott poszt potenciálisan 20*20, azaz 400 embert is elérhet. Érdemes lehet tehát csak a barátokkal megosztott posztoknál egy fokkal meggondoltabbnak lenni ilyenkor. Annál is inkább, mert arra egy felhasználóként neked nincs ráhatásod, hogy a barátaid kiket jelölnek barátnak.

A „Friends of Friends” funkció a Facebooknál is jelen van. A BeReallel való párhuzamról az alábbi videómban beszéltem.

A videó lejátszásával a YouTube-ról tartalmat töltesz be és sütik kerülnek a böngésződre. Arról, hogy a Google hogyan kezeli és használja fel ezeket az adatokat a Google adatkezelési tájékoztatójában olvashatsz.

Mások posztjai alá tudsz kommentelni. A kommentek nyilvánosak, ami azt jelenti, hogy ha egy barátod posztja alá kommentelsz, akkor azt a barátod barátai is láthatják. (Például ha kommentelsz Minta Katalin posztja alá, és Katalinnak Gipsz Jakab a barátja, akkor ő látni fogja a kommentedet még akkor is, ha neked Jakab nem a barátod).

💸Hirdetések

A BeReal 2024 nyarától elkezdett hirdetéseket is mutatni. Ezek a hírfolyamban a posztok közt jelennek meg. A hirdetést úgy ismerhetjük fel, hogy a Sponsored feliratot látjuk a hirdető neve alatt.

A hirdetésekkel nem barátokhoz kapcsolódó, interaktív tartalom is megjelenhet a hírfolyamunkban. A hirdetések tartalmazhatnak linket, ami külső oldalra vihet tovább minket.

A hirdetésekkel kapcsolatban az alábbiakra érdemes figyelni:

  • Előfordulhatnak rosszindulatú / becsapós hirdetések (ld. malvertising). Ezek a hirdetések általában arra próbálnak rávenni, hogy kattintsunk egy linkre, vagy töltsünk le egy programot. Például szólhat arról reklám, hogy megfertőződött a telefonunk, aminek elhárításához egy vírusirtó letöltését ajánlják, ami viszont valójában maga a vírus (scareware). Vagy lehet, hogy egy népszerű program letöltésére próbálnak rávenni, de valójában egy fertőzött fájlt töltünk le (ld. ChatGPT "letötlése" Facebookról). Ha tehát egy reklám túl szép, hogy igaz legyen, vagy program letöltésére próbál rávenni, akkor legyünk nagyon óvatosak és ne kattintsunk rá a linkre.
  • Készüljünk fel rá, hogy olyan reklámmal találkozunk, aminek tartalma felkavaró.
🧐
Úgy tapasztaltam, hogy a hirdetések és tartalmak személyre szabása ablak addig ugrik fel, amig el nem fogadjuk. Ez az egyik példája a dark patternnek, azaz az olyan felhasználói felület tervezésnek, amikor becsapós módon egy bizonyos viselkedésre próbálják rávenni a felhasználót. 
Dark pattern példa. Forrás: BeReal

A hirdetések személyre szabását a következőképpen lehet szabályozni: kattintsunk a jobb felső sarokban a kör alakú profilképünkre/ikonra > kattintsunk a jobb felső sarokban megjelenő három pontra > Privacy > A Modify my consents szöveg mellett kattintsunk az Open gombra > Állítsuk a csúszkákat kikapcsolt állapotra (ilyenkor szürkék és bal oldal van a gomb) a Store and/or access... és a Personalised advertising and conten... szövegeknél > Mentsük el a beállításokat a Save end exit gombra kattintva.

Hirdetési consent beállatísok. Forrás: BeReal

⚠️ A posztolás kockázatai

Személyes információk felfedése

🔺A személyes információk felfedésének kockázatát a következő tényezők növelhetik:

  • Időnyomás: két percünk van arra, hogy posztoljunk, ami miatt lehet, hogy olyan érzékeny részletek is rákerülhetnek a fotóra, amiket nyugodt körülmények között nem osztanánk meg.
  • Az app az előlapi és a hátlapi kamerát egyszerre használja.
  • A barátaink készíthetnek képernyőfotót az elkészült képről.
  • Helyadatok megosztása.
  • A poszt közönségeként a barátaink barátait adjuk meg. Ez a beállítás az fenti kockázati tényezőket felerősíti.
  • Ha be van kapcsolva a fotók emlékként történő mentése, akkor a telefon ellopása/fiókunk feltörése esetén illetéktelenek kezébe kerülhetnek a fotók.
  • RealGrouppokban a barátainknak csak egy része van jelen. Ilyenkor úgy érezhetjük, hogy több mindent megoszthatunk, mint egy "normál" BeRealben. Ugyanakkor ezek a posztok nem tűnnek el egy nap után.
  • BTS használata posztolásnál. A Behind The Scenes funkció a BeReal elkészítése előtt pillanatokat videóként rögzíti. Ezeket ismerőseink a posztra való hosszú kattintással tudják megnézni. A BTS a posztoláskor tudjuk ki-be kapcsolni (és ragadós funkció, azaz választásunkat megjegyzi a BeReal).
  • RealPeople vagy RealBrand (influenszerek, márkák) megjelölése a BeReal posztban. Ilyenkor a bejelölt influenszer láthatja a posztunkat, illetve tovább is oszthatja. Ezáltal a felhasználók széles köréhez juthat el a posztunk.
  • A Roulette funkció növelheti az oversharing kockázatát.
☝️
Posztoláskor nemcsak a saját, hanem mások személyes információt is megoszthatod. Itt egyfajta kockázat lehet a túlzott megosztás (oversharing [1]), ahol az általad megosztott fotón véletlenül olyan információk is szerepelhetnek, amit mások nem szívesen hoztak volna nyilvánosságra. (Pl. valakinek nem szabadott volna akkor, azon a helyen lennie; privát kapcsolatok derülhetnek ki.)

🔻A személyes információk felfedésének kockázatát csökkenti:

  • Alapbeállítások szerint csak a barátaink látják a posztunkat és ők is csak egy napig. Más alkalmazásokhoz képest relatíve kevesen látják a posztunkat (ez a barátaink számától függ).
  • Ha csak olyanoktól fogadunk el az ismerősnek jelöléseket, akiket valóban ismerünk.
  • Posztolás előtt alkalmazhatod a QWA módszert [2]:
    • Kérdés (Question): mielőtt posztolsz tedd fel a kérdést – fel vagyok erre készülve?
    • Várj (wait): a fenti kérdés megválaszolása előtt várj néhány másodpercet, ezzel jobb döntést hozhatsz.
    • Adj választ (answer). A szünet után válaszold meg a kérdésed.
☝️
A posztolást követően is van lehetőségünk változtatni beállításokat. Lehet változtatni a poszt címét, a poszt nyilvánosságát, a tartózkodási hely megadását és pontosságát, illetve törölni is lehet a BeReal posztot. Ezen lehetőségek eléréséhez kattints a kezdőoldalon a posztodra, majd a jobb felső sarokban a három pontra. A felugró menüben válaszd ki az átállítani kívánt beállítást. Ilyen módon a két perces időintervallumban gyorsan meghozott döntést lehet korrigálni (pl. barátok barátai helyett, csak a barátokkal megosztani a posztot).

Mentális egészség

  • Mások posztjait csak akkor látjuk, ha mi is posztolunk, ez jelenthet egyfajta nyomást, illetve FOMO (félelem a kimaradástól) érzést is kelthet.
  • A BeRealen nincsen lájkszámláló, reposztolás, megosztás. Igaz, a barátaink RealMojikkal (emoji + kis fotó az arcukról) reagálhatnak, ezek száma kicsit hasonló a lájkszámlálóhoz.
  • Csak a barátaink posztjait látjuk a hírfolyamunkban, ami így véges, és emiatt kisebb a kockázata a vég nélküli görgetésnek.
  • Reklám, ajánlott tartalom (egyelőre) nincs.
  • A valóság mutatása (be real) szlogen ellenére bizonyos mértékig itt is jelen van az, hogy a felhasználók egy ideális képet szeretnének magukról mutatni. Ez egyik oldalról időnyomást jelenthet a poszt elkészítésekor [1], illetve a posztok nézésekor is a valóságnál egy fokkal ideálisabb képeket láthatunk.
  • Always on üzemmód: az értesítés várása egész napon át tartó feszültséget, rákészülést jelenthet (főleg a használat kezdeti időszakában). [1]
  • Média first jelenség: a posztolásról szóló értesítés és a posztolás fontos cselekvéseket szakíthat meg (pl. közös ebéd). A BeReal elkészítéséig más tevékenység háttérbe szorulhat. [1]
  • Unalmas élet tapasztalat: egy idő után a posztolt szituációk ismétlődnek, ami arra felismerésre vezet, hogy a barátaim és a saját életem unalmas. [1]
  • Problémás tartalmakkal lehet találkozni. Ezek főképp szexuális jellegű tartalmak lehetnek, de előfordulhat erőszakos tartalom is. [1]
  • FOMO érzést generálhat, ha barátaink nem vesznek be egy RealGroupba. Egyszerre max. 2 RealGroupban lehetünk benne, ezért dilemmát és feszültséget okozhat, hogy melyekbe lépjünk be.
  • Napi posztolási nyomást helyezhet a felhasználóra a BeReal Streaks 🔥 funkciója.
  • A RealPeople és RealBrands kategóriákkal influenszereket, hírességeket és márkákat is lehet követni a BeRealen. Ezen fiókok felhasználóinak is a nap adott időpontjában kell BeReal posztot készíteniük. Valószínűsíthető, hogy az influenszereknek és főképp a brandeknek fontos, hogy pozitív képet közvetítsenek magukról. Ezek a pozitív posztok közösségi összehasonlítást (social comparison) válthatnak ki a követőkből (pl. az influenszernek / brandnek izgalmasabbak a hétköznapjai, mint nekem).
  • Az influenszereket és brandeket a saját BeRealünkben be lehet taggelni. Ezáltal a posztunkat ők is láthatják, sőt tovább is oszthatják. A taggelés és főképp a továbbosztás paraszociális interakció lehet. Ilyenkor az adott influenszert úgy érezzük közel magunkhoz, hogy ő valójában keveset vagy semmit sem tud rólunk.
  • A Roulette funkció a telefon galériájából választ ki egy képet. Emiatt a telefonnal való fotózásnál és képválogatásnál is megjelenhet szempontként, hogy az adott kép hogyan mutatna BeRealen.
Influenszerek, brandek tagelése. Forrás: BeReal
🤳
Paraszociális interakció: "olyan folyamat, amelyben elképzelt kapcsolat jön létre a híres ember és a híres embert követő között". [3]

A BeReal problémáiról Dr. Guld Ádám adott elő a XIII. Média- és Internetkonferencián (2023. szeptember).

A videó lejátszásával a YouTube-ról tartalmat töltesz be és sütik kerülnek a böngésződre. Arról, hogy a Google hogyan kezeli és használja fel ezeket az adatokat a Google adatkezelési tájékoztatójában olvashatsz.

🛡️Biztonság

Nem kívánt felhasználók blokkolása

Kattintsunk rá a blokkolni kívánt személy profilképére (ez lehet a „Suggestion” fülön a „People You May Know” listában, lehet a „Friends” fülön a baráti listában, vagy egy adott post felett). > kattintsunk a jobb felső sarokban megjelenő három pontra > Block [Lajos]’s post.

A blokkolás feloldása: kattintsunk a jobb felső sarokban a kör alakú profilképünkre/ikonra > kattintsunk a jobb felső sarokban megjelenő három pontra > Blocked profiles.

A blokkolt felhasználó:

  • nem látja a posztodat és nem is reagálhat rá,
  • nem küldhet Neked baráti kérelmet,
  • nem találhatja meg a profilodat a BeRealen (a supportot megkérdeztem erről).

Ki találhat meg BeRealen?

Más felhasználók a BeRealen megtalálhatnak a felhasználóneved és a telefonszámod alapján, illetve közös barátokon keresztül.

Azt, hogy mások a telefonszámod alapján megtaláljanak a következőképp tudod kikapcsolni:

Kattintsunk a jobb felső sarokban megjelenő három pontra > Privacy > „Find me by my phone number” – kikapcsolás.

Biztonsági hiányosságok

Nincs lehetőség megnézni, hogy milyen eszközön van aktív munkamenet. A BeReal lehetőséget ad arra, hogy egyszerre több eszközön legyünk bejelentkezve, viszont ezek számáról, helyéről nincs információ a beállításokban, így a jogosulatlan bejelentkezéseket nem lehet törölni (vagy valószínűleg a BeReal supportottal szükséges a kapcsolatot felvenni).

Jogosulatlan belépési próbálkozásokról az értesíthet minket, ha úgy kapunk megerősítő SMS-t, hogy mi nem próbáltunk belépni. Ez egyébként lehet egyszerűen az is, hogy valaki elgépelte a telefonszámát. Gyanús fióktevékenység esetén írhatunk a BeReal supportnak.

Nincs lehetőség többfaktoros / lépcsős hitelesítést beállítani. Ha egy támadó megszerzi a telefonszámunkat és az SMS-ben érkező hitelesítő kódot, akár hozzá is férhet a fiókunkhoz. (Hasonló azonosítást alkalmazó appoknál szokott lenni lehetőség egy további PIN kód megadására).

🔒Adatvédelem

Tartalmak

A BeReal alapbeállításként megőrzi a posztjainkat „emlékként”. A funkciót a következő módon kapcsolhatjuk ki:

Kattintsunk a jobb felső sarokban a kör alakú profilképünkre/ikonra > kattintsunk a jobb felső sarokban megjelenő három pontra > Memories> Kattintsunk a „Deactivate and Delete Memories” gombra.

A Memories deaktiválásával azonnal törlődnek az ide mentett BeRealek. Ezek a Memories újbóli aktiválásával már nem állíthatóak vissza.

Adatok

A BeReal által kezelt adatok köre, illetve azok jogalapja a BeReal adatkezelési tájékoztatójában érhető el, illetve ez a cikk foglalja össze a témát közérthetőbben.

A barátok gyorsabb bejelölése érdekében a BeReal megkérdezi, hogy kereshet-e a kontaktjaink között. Ez a lehetőség a jobb felső sarokban lévő „Skip”-re kattintva átugorható.

A kontaktjaink megosztása a BeReallel az alábbi módon kapcsolható ki: Kattintsunk a jobb felső sarokban a kör alakú profilképünkre/ikonra   > kattintsunk a jobb felső sarokban megjelenő három pontra > Privacy > „Contact sync” – kikapcsolás.

A regisztráció az alkalmazásban telefonszám segítségével történik. A regisztrációkor még a születési időnket, a nevünket, illetve egy felhasználónevet kell megadni. Utóbbi kettőt később megváltoztathatjuk (Jobb felső sarok profilkép/ikon > [Nevünk]).

0:00
/0:11

A BeReal menüjének elérése. Forrás: BeReal.

🚪A BeReal fiók törlése

A BeReal fiókunk törléséhez kattintsunk a jobb felső sarokban a kör alakú profilképünkre/ikonra > kattintsunk a jobb felső sarokban megjelenő három pontra > Other > Delete Account.

📜 BeReal funkciók és cégtörténet

A BeReal 2024-es felvásárlása úgy tűnik kevésbé kommunikálja a cég a BeRealhez kapcsolódó változtatásokat. A tapasztalati úton észrevett változtatásokat emiatt ide elkezdtem gyűjteni más fontosabb hírrel együtt.

2024 nyár

  • Az app kinézete frissült: Az app alján megjelentek ikonok. Középre került BeReal készítéshez egy gomb. Balra ettől a főoldal és a keresés ikonja, jobbra az üzenetek és a naptárgaléria (ezt az elnevezést most találtam ki 😉) ikonok kerültek.
  • Elkezdtek megjelenni a hirdetések. A hirdetéseket az app a posztok között jelenítette meg. 
  • Átalakult a hírfolyam: az egy felhasználótól származó BeRealek külön-külön posztként jelentek már meg. Ezzel tovább lehet görgetni a hírfolyamot. Korábban az egy felhasználóhoz tartozó BeRealeket egy posztban lehetett látni és swipe-olással lehetett továbbléptetni a fotók közt. Elképzelhető szerintem, hogy a változtatás egyik oka, hogy így több reklámot lehet a posztok között megjeleníteni.
  • A chatelés elérhetővé vált Magyarországon is.

2024 tavasz

  • A BeRealt 2024 májusában felvásárolta egy francia mobilapp és játékforgalmazó cég, a Voodoo. A felvásárlás 500 millió EUR értékben történt. A BeReal éléről távozott az alapító, helyébe a Voodoo közösségi média appjának, a Wizz-nek a vezetője lépett. Ennek részleteiről itt írtam:
Felvásárolták a BeRealt - ez mit jelent?
A legfontosabb kérdések és válaszok arról, hogy miért vásárolta fel a Voodoo, és hogy mi jöhet.

Források, linkek

Értékelés

Alapértelmezett biztonság: 6,5/10.

  • 2024.01.28.: 7-ről 6,5-re csökkentettem, mert megjelent a BTS (Behind The Scenes) funkció. Ez is „ragadós”, azaz a következő poszt már „alapértelmezetten” videó és hang előzménnyel kerül megosztásra.
  • 2023.11.11.: 8-ról 7-re csökkentettem, mert megjelent a „My friends + their friends” opció a közönség kiválasztásánál + ez a funkció „ragadós”, azaz a következő poszt már „alapértelmezetten” ezzel a közönséggel kerül megosztásra.

Beállítási opciók megtalálásnak nehézsége: közepes.
Dark patterns: közepes (kontaktokban keresés).

Adatok

Név: BeReal.
Kiadás dátuma: 2020
Típus: Közösségi média
Weboldal: bere.al
Support: contact@bere.al (tapasztalataim szerint gyorsan válaszolnak).

Változtatások

2024.08.24. Chat és hirdetések leírása. BeReal funkciótörténet hozzáadva.

2024.07.09. Felvásárlásról információ hozzáadva.

2024.04.27. RealEvents, Roulette hozzáadva. Bejelentkezés menete frissítve.

2024.01.29. RealPeople, Realbrands és Streaks funkciók mentális egészségi hatásai hozzáadva.

2024.01.28. RealGroups és BTS funkció hozzáadva. Beépített adatvédelem ragadós BTS miatt 6,5-re csökkentve.

2023.11.11. A Discovery funkciót kivezette a BeReal. Helyette a Friends of Friends megosztási funkció részletezése. Bejelentkezés módja infobox. RealChat. Helyadatok és közönség „ragadós funkciók”. Posztolás kockázatai Friends of friends-el és oversharing infoboxszal kiegészítve. QWA módszer. Mentális egészség Guld Ádám előadásából vett információival kibővítve. Biztonsági hiányosságok pont. Adatvédelmi beállítások kiegészítve.

2023.03.05.: „Nem kívánt felhasználók blokkolása” rész kiegészítve azzal, hogy a blokkolt felhasználó miket nem csinálhat. Az „Adatvédelem/Tartalmak” rész kiegészítve a Memories deaktiválása/BeRealek törlődéséről szóló bekezdéssel.

Az útmutató tervezett felülvizsgálati ideje: 2024 Q2


A bejegyzés elkészítéshez szükséges idő: 13,5h

Est. GSS: 13


Bármilyen kérdést, észrevételt szívesen várok az info@kiberitiner.hu címre [beta verzió - a válaszüzenet lehetséges, hogy a spam mappába kerül], vagy lehet itt is üzenni: @goSzoke .

A digitális tudatossághoz kapcsolódó forrásokat itt találsz.