Tablet szerződési útmutató
Sokakban felmerülhetett már a kérdés, hogy lehet-e szabályozni a gyerekek digitális eszközhasználatát. Megkockáztatom, hogy igen és ennek egyik eszköze lehet a szerződés. Az alábbiakban egy útmutatót (itinert) kívánok adni ahhoz, hogy hogyan lehet egy tablet szerződést megalkotni. Az útmutató a szerződés konkrét leírása előtt röviden kitér arra, hogy a tablet beszerzésekor mire érdemes figyelni, illetve, hogy a tablet tesztelése hogyan segíthet a szerződés létrehozásában.
Miért tablet, miért nem okostelefon?
Egy gyereknél általános iskolában előbb vagy utóbb felmerül a saját okostelefon vásárlásának kérdése. Klasszikus vitatéma, hogy milyen korban érdemes okostelefont venni a gyereknek. Erről szerintem nincs konszenzus és nem is kívánok erre itt részletesen kitérni. Egy érdekes aspektusa viszont van a kérdésnek: az idő nagy részében hol használná a gyerek a telefont? Tegyük fel, hogy otthon. Otthoni használatra pedig a közel azonos funkcionalitás és a nagyobb kijelző miatt szerintem ideálisabb lehet egy tablet.
Külső helyszínen az esetek többségében a butatelefon is elegendő. Általános iskolás korban talán még nem olyan fontos a chatalkalmazásokon keresztüli folyamatos elérhetőség. A butatelefonnal lemondunk a folyamatos elérhetőségről, de egyúttal lehet "megkíméljük" a gyereket attól az állapottól, hogy állandóan a közösségi alkalmazásokon zajló eseményeket nyomon kövesse, megosszon, játsszon, videót nézzen stb.
Az itt bemutatott tablet szerződést kis kiegészítéssel okostelefon szerződéssé át lehet konvertálni.
Beszerzés
A tablet kiválasztásánál elsősorban az operációs rendszert, az árat és a kijelző méretét kell mérlegelni. Az iOS rendszerű Apple iPadeknél 10,2 inches alapmodell egy jó választás. Ha kisebb (pl. alsós) gyerekről van szó, esetleg az iPad mini jöhet még szóba. Az iPadeknél egy kiforrott rendszert kapunk, a hátulütőjük viszont a magasabb ár. Az Androidos rendszerek olcsóbbak lehetnek. Azonban míg az iOS csak Apple iPadeken található, addig az Android rendszert több különböző gyártó is alkalmazza, így a választék is nagyobb. Az Androidos rendszereknél ezért érdemes alaposan körüljárni, hogy az adott tablet teljesítménye valóban megfelel-e az igényeinknek. Ha van rá lehetőségünk próbáljuk ki kiállítóteremben, áruházban az adott táblagépet, ez segíthet a megfelelő méret kiválasztásában. Vásárlás előtt az interneten olvassunk minél több tesztet, véleményt a lehetséges tabletekről.
Már az első használata előtt érdemes műanyag vagy üvegfóliát rakatni a tablet kijelzőjére, illetve vásárolni egy tokot. Természetesen ez nem kötelező, de megkímélhet minket néhány kisebb karc miatti bosszankodástól, illetve kisebb leeséseknél is jól jöhet az extra védelem. A tok kiválasztásába be lehet vonni a gyereket. Ez nemcsak a tablet személyre szabásában segíthet, hanem jó alkalom lehet az online vásárlás módjának elsajátítására is.
Kézenfekvőnek tűnhet a tablet beszerzése születésnapi vagy karácsonyi ajándékként, és ennek megfelelően a bontatlan állapotban való átadás. Ez azonban több hátránnyal is bírhat. Ilyenkor nincs lehetőség a tablet előzetes kipróbálására és a megfelelő beállítások kikísérletezésére.
Az ünnepnapon történő átadáskor a készülék beállításánál számos ad hoc döntést kell majd hozni. A későbbiekben nehézséget jelenthet, ha a tablet használatának szabályait az után próbáljuk felállítani, hogy a gyerek egy ideje már használja a készüléket.
Célszerűbb lehet az, ha a tabletet nem ünnepnapon adjuk át, vagy ha tudatosan felkészülünk az átadásra, de előtte teszteljük a készüléket és a szerződést is megírjuk. Ebben az esetben az is belefér, ha a tesztelés előtt a gyerekkel közösen unboxingoljuk a készüléket.
Tesztelés
Mielőtt elkezdjük a tesztelést vegyünk elő papírt és ceruzát, vagy nyissunk meg valamilyen jegyzetelő alkalmazást, hogy tesztelés során szerzett tapasztalatainkat fel tudjuk jegyezni. Később, amikor a gyerekkel közösen "élesben" üzemeljük be a tabletet, már az általunk készített jegyzetet, itinert tudjuk majd követni.
Megjegyzés: Nekem alapvetően iPaddel van tapasztalatom, ezért a lent leírtak kis része lehet máshogy van Androidos rendszereknél.
- Próba felhasználói fiók készítése
Az Androidos tabletekhez Google fiók, az iPadekhez Apple felhasználói azonosítóra van szükségünk. Az Apple ID-nál a 13 év alatti gyerek fiókjának létrehozásához a szülőnek is rendelkezni kell valamilyen Apple eszközzel és Apple ID-val. Ha ez nincs (vagy nem akarjuk összekötni a fiókokat) akkor a szülőnek kell Apple fiókot létrehozni és avval bejelentkezni. A szülői felügyelet (képernyőidő) szempontjából ez praktikusan annyit jelent, hogy egy PIN kóddal fogjuk tudni levédeni a beállításokat és nem a saját Apple eszközünkről irányítjuk.
- A készülék bekapcsolása, setupolása
Szánjunk időt arra, hogy a készülék beállításánál az egyes választási lehetőségeket elolvassuk, áttanulmányozzuk. Ahol lehet, válasszuk a később vagy mégsem opciókat. Ha a készülék használatához ez elengedhetetlen, akkor később még úgyis fog szólni érte. Ha pedig valamelyik beállításra szükségünk van, a beállításoknál jó eséllyel bármikor be lehet kapcsolni. A klasszikus next, next, finish típusú beállításnál olyan funkciókat is bekapcsolhatunk, amikre nincs szükségünk, vagy ha tudnánk, hogy mit csinál, akkor lehet be se kapcsolnánk.
- Beállítások
A tablet beállításait legalább egyszer érdemes végigböngészni/nyomkodni. Számunkra most a digitális jólét/képernyőidő/szülői felügyelet beállítási menüponttal való alapos megismerkedés a leglényegesebb, legalább két okból:
- Egyrészt ez egy beépített, "gyári megoldás". A többi, harmadik fél által nyújtott szülői felügyeleti programokhoz képest a beépített szülői felügyelet nagyobb eséllyel működik megfelelően (legalábbis a tapasztalatiam szerint).
- Gyakorlati okokból (pl. több idő szükséges egy iskolai feladathoz, valamit rosszul állítottunk be, egy frissítés után bugos a program stb.) nem ritkán fordul elő az, hogy változtatni szükséges a beállításokon. Ha ilyenkor nem tudunk gyorsan reagálni, hamar a szülői felügyeleti program használata ellen fordulhat a közhangulat. A korlátozások tiszteletben tartásáért cserébe a gyerekek (többnyire joggal) gyors hibaelhárítást várnak el.
A szülői felügyelet tesztelésénél nézzük meg:
- Hogyan lehet napra, illetve alkalmazásra lebontva képernyőidő korlátot beállítani.
- Hogyan lehet az adott napi mennyiség lejárta után extra képernyőidőt biztosítani.
- Lehet-e engedélyhez kötni az új alkalmazások telepítését.
- Hogyan lehet biztosítani, hogy a fenti beállításokhoz csak a felügyelő férjen hozzá.
Hasznos lehet az értesítések menüpont áttekintése is. Ugyanis ahogy majd egyre több alkalmazás kerül a tabletre, úgy fog nőni az értesítések száma is. Ezen értesítések közül jó néhány nem lesz hasznos, inkább csak a figyelmet vonja majd el. A tesztelésnél lehetőségünk van arra, hogy végiggondoljuk és kikísérletezzük, hogy az egyes alkalmazások esetében milyen típusú értesítésekre van szükség. Érdemes lehet a kezdetekkor az értesítések jó részét letiltani és utána fokozatosan bevezetni a legszükségesebbeket.
A beállítások végigböngészésekor figyeljük azokat a beállításokat, ahol még nem érvényesül a beépített adatvédelem és a beépített biztonság elve. Tipikusan ilyen lehet az, ha a készülék az elkészült fotókat egyből feltölti a fiókhoz tartozó felhőalapú tárhelyre (pl. Google Photos, iCloud), vagy a fotókhoz hozzáköti a készítés helyét. Természetesen, ha minket nem zavarnak ezek a funkciók, vagy hasznosnak tartjuk őket, akkor be lehet azokat kapcsolni. A lényeg, hogy tudjunk róla, hogy ilyen funkciók is vannak, működnek.
- Szülői felügyelet (dedikált alkalmazás)
Ha a beépített szülői felügyelet funkcióit keveseljük, akkor kiegészíthejtük harmadik fél szülői felügyeleti programjával. Ennek előnyei:
- A plusz funkciókon túl a program tartalékként is szolgálhat, ha a beépített megoldás nem működik.
- Ha a beépített megoldást csak a gyerek tabletjén tudjuk kezelni, akkor egy jól jöhet egy olyan külön program, aminek szülői "komponensét" saját eszközünkön is elérjük és ott látunk pl. képernyőidő használati statisztikákat vagy kapunk riasztásokat.
Az ilyen kiegészítő programok használatakor hátrányt jelenthet, hogy a beépített megoldáson túl még egy kezelőfelületet kell használni, illetve, hogy a két megoldást össze kell hangolni (sőt, az is előfordulhat, hogy a beépített megoldás korlátozza a dedikált szülői felügyeletet vagy más módon veszik össze vele 🤦♀️).
Lehet csak dedikált szülői felügyeleti alkalmazást is használni. Ezzel csökkenhet a kezelőfelületek száma és akár egy helyen kezelhetjük a tabletre és a laptopra vonatkozó szabályokat. Hátránya ennek a módszernek a tartalékmegoldás hiánya.
A lényeg, hogy akár kiegészítő, akár egyedüli megoldásként használjuk a dedikált szülői felügyeleti szoftvert, mindenképp teszteljük ezt is, ismerkedjünk a különböző funkciókkal.
Nekem egyelőre a Qustodio alkalmazásával (fizetős) vannak tapasztalataim. Laptopon viszonylag jól működik. Az iPad tekintetében nem sokkal tud többet a beépített alkalmazásnál (esetleg a webszűrés jelent plusz funkciót), viszont könnyebben megkerülhető és nem teljesen stabil. A néhány plusz funkció jól kiegészíti a beépített alkalmazást, önmagában nem tudom mennyire állná meg a helyét.
- Általános használat
A puding próbája az evés, nincs ez másképp a tablet tesztelésénél is. Ahhoz, hogy valamennyire meggyőződjünk a korábbi beállítások és a szülői felügyelet megfelelő működéséről, érdemes néhány napig használni a tabletet. A szülői felügyelet esetében néhány nap után már lehet látni, hogyan méri az egyes alkalmazások használati idejét, hogyan jelez és mi történik, ha lejárt az idő. A néhány napos általános használat alatt megfigyelhetjük azt is , hogy milyen értesítéseket küld a rendszer. Az itt szerzett tapasztalatok alapján lehet tovább finomítani a beállításokon.
Ekkor van lehetőségünk arra, hogy a beállításokon és a szülői felügyeleten túl teszteljük azokat az appokat, amiket elsőként kívánunk majd feltelepíteni a tabletre. Ezeket egyébként nem feltétlen csak a tableten, hanem a saját okostelefonunkon is kipróbálhatjuk (később, amikor a tabletet a gyerek már használja, akkor így célravezető eljárni).
- Gyári visszaállítás
Amikor végeztünk a teszteléssel és elkészíteíttük a jegyzetünket az újbóli beüzemeléshez, állítsuk vissza a tabletet a gyári alaphelyzetébe. Ezt funkciót gyári visszaállítás/alapértelmezett beállítások visszaállítása + törlés/tablet törlése néven fogjuk megtalálni a beállításoknál (ld. iPad törlése, Samsung gyári visszaállítás). Természetesen, arra is van lehetőség, hogy a tesztfiókot egyszerűen átállítjuk a gyerek fiókjára. Ugyanakkor, ha a tablet beüzemelését a szerződés aláírása után együtt újra végigcsináljuk a gyerekkel közösen, akkor talán ő is jobban érti, mi hogyan került beállításra és egyáltalán látja, hogy hogyan történik egy ilyen beüzemelés.
Tablet szerződés
- De miért?
Már megvettük, teszteltük a tabletet, oda-vissza be tudjuk állítani a szülői felügyeletet–mégis miért lenne szükség egy szerződést is írni? Szerintem ez több okból is megfontolandó:
- Ugyan a szülői felügyeleti programok egyre jobbak, mégis (ahogy arra korábban már utaltam) nem atombiztos megoldások. A dedikált megoldások megkerülhetőek, a gyári programok pedig néha bugosak lehetnek.
- A szülői felügyeleti programmal vannak dolgok, amiket nem lehet, vagy nem érdemes szabályozni. Ez csak részben köszönhető bizonyos beállítási lehetőségek hiányának. Bizonyos viselkedést, például, hogy kit, mit szabad fotózni, vagy hol lehet használni a tabletet (egyelőre) nem lehet szülői felügyeleti programmal szabályozni.
- A szerződéses forma rugalmas és nagy szabadságot biztosít a közös szabályalkotásnak. A szerződésben lefektett szabályokkal túlléphetünk a készülékben előre meghatározott beállítási lehetőségeken - kiegészíthetjük azokat, vagy olyan szabályt alkothatunk, amihez nem tartozik beállítási lehetőség.
- A szerződésben lévő szabályok közös megalkotásával egy sor témát előre át lehet beszélni, meg lehet róluk egyezni. Ezen témák egy része amúgy vagy nem merülne fel, vagy felmerülne, de a felmerüléskor való megbeszélés lehet jóval nehézkesebb, mint előre megegyezni.
A szerződésnek elsősorban nem az az értelme, hogy legyen egy szabálygűjtemény, amit pontról-pontra be kell tartani. Jó eséllyel az aláírás után sokideig elő sem fog kerülni. Viszont az, hogy a tablet használatbavétele előtt egy sor fontos dolgot átbeszéltünk, már önmagában is nagy dolog lehet. Ha valamennyire sikerül a szabálykat betartani, illetve az, hogy kérdéses esetekben van mihez visszanyúlni, már csak hab a tortán.
- Hogyan írjunk tablet szerződést?
A tablet szerződés a gyerek és a felügyelő között jön létre. Rendkívül fontos, hogy ami belekerül, abban mindkét fél egyetértsen. Azt a szabályt, amiről nincs konszenzus, nagyon nehéz betartani. A szerződés létrehozásával nem az cél, hogy létrehozzunk a tökéletes szabályrendszer, főleg nem egyoldalúan.
Szerintem sokkal inkább az a cél, hogy egy olyan keretet hozzunk létre a tablethasználatra nézve, amiben a gyerek és a szülő is egyeterért.
A szerződés közös megalkotásának a kulcseleme a kompromisszumkészség. Ez elsőre fura lehet, mivel azt gondolhatnánk, hogy a gyerek érdeke a teljesen korlátlan tablethasználat, amiből nem fog engedni. Tapasztalataim szerint valamilyen szinten a gyerekek is belátják, hogy a teljesen korlátlan készülékhasználat nem biztos hogy jó nekik (ők se szeretnék minden idejüket ezzel tölteni). A másik oldalról nézve a felügyelő nem tudja teljes mértékben kikényszeríteni az általa kívánatosnak tartott szabályokat (ld. szülői felügyeleti programok korlátai). Emiatt mind a felügyelő, mind a gyereknek érdeke a kompromisszum.
A szerződést megírhatjuk nulláról, vagy lehet használni az itt található általam készített sablont. Ha a sablont használjuk, akkor is érdemes minden pontján végigmenni.
Sőt, ez tényleg csak egy javaslat, mindenképp szabjuk személyre.
Vannak területek, amik olyan gyorsan változnak, hogy nem érdemes a szerződésben velük foglalkozni. Ilyen a használt appok leltára és a hozzájuk kapcsolódó kár-idő-haszon-szükségesség elemzés és használati szabályok, illetve például a tiltott oldalak listája. Ezt én egy ilyen táblázatba szedtem külön, erre a szerződés megfelelő helyein lehet hivatkozni.
Alkalmazások, tiltott oldalak (Google táblázat)
A szerződés főbb pontjait célszerű összegyűjteni egy infografikára. Erre példa:
Tablet szabályok, infografika (Canva sablon)
- Szabályozandó területek
⏳ Képernyőidő
Ugyan a képernyő előtti tevékenységek értéke változó, a képernyőidő szabályozása talán az egyik legkézenfekvőbb dolog. Ennek kapcsán a következő területetket szabályozhatjuk:
- Napi limit: egy napon a maximum megengedett képernyőidő. Itt érdemes differenciálni a hétköznapok és a hétvégék között.
- Nyugalmi időszak: megszabhatjuk az az esti időpontot (pl. 21:00), ami után már nem szabad a tabletet használni, illetve azt az időpontot másnap reggel, ami után el lehet kezdeni használni a tabletet. 💡 Akár arról is meg lehet egyezni, hogy iskolába menet előtt reggel nincs tablethasználat (éjszaka nagyon fontos dolog talán nem történik).
A pontos értékek meghatározása teljesen helyzetfüggő. Ha például a gyereknek a tablet mellet van laptopja is, vagy használhatja a családi számítógépet, akkor a tabletezésre lehet arányosan kevesebb időben megegyezni. Amennyiben viszont a tablet kell a házifeladat elkészítéshez, akkor több időre lehet szükség. Nyugodtan kérdezzük meg a gyereket, hogy ő mennyi időt tartana megfelelőnek. Könnyen lehet, hogy meg fogunk lepődni, hogy egész ésszerű választ kapunk.
🍴 A használat helye
A tablet használati helyének szabályzását házon belüli és kívüli területekre oszthatjuk.
Házon belül három helyen megfontolandó a használat korlátozása:
- Ebédlőasztal: evés közben, főleg ha mások is ott vannak.
- Mosdó.
- Ágy: közvetlenül lefekvés előtt, illetve reggel (pl. felöltözés, reggeli előtt). Mára talán már jógyakorlatnak lehet mondani, hogy a tabletet éjszakára vigyük ki a szobából (segíti az elalvást), ébresztőnek pedig használjunk hagyományos ébresztőórát.
A házon kívüli tablethasználatot célszerű engedélyhez kötni.
📷 A használat módja
Ahogy korábban már említettem, vannak olyan területek, amiket szülői felügyeleti programmal nem nagyon lehet szabályozni, sőt nyomon követni sem. Ezekre a területekre a szerződésben viszont ki lehet térni. Ide tartozhat a fotók, videók készítésének és azok megosztásának szabályai.
A kamera minden bizonnyal a tablet egyik legizgalmasabb funkciója lesz a gyerek számára, de használata kockázatokat is rejt magában ezért javasolt előre bizonyos alapszabályokban megegyezni:
- Megfontolandó a ruha nélküli, fürdőruhás vagy általánosságban előnytelen képek készítésének erős korlátozása vagy akár tiltása.
- Fotók, videók megosztása előtt mérlegelendő, hogy a megosztás mennyire indokolt, illetve okot adhat-e visszaélésre.
- Biztonsági okokból nem javasolt az olyan fotók megosztása, amikből a lakás, vagy értéktárgyak beaznosíthatók (semleges háttér megválasztása).
A fotómegosztás szabályozása fontos lehet az internetes megfélemlítés (cyberbullying) megelőzésében.
Szintén a használat módjához sorolható az minél értékesebb időtöltés a tableten, a figyelemrabló tevékenységekkel való megbírkózás. Ez egy nehezen megfogható és kivitelezhető dolog, így én ezt alapelvként rögzítettem a mintaszerződésben.
📱 Alkalmazások
Az alkalmazásokra vonatkozó szabályokat a telepítés, használat (és törlés) területekre bonthatjuk.
Az alkalmazások telepítését célszerű engedélyhez kötni. A telepítés előtt végezhetünk kár-haszon-idő-szükségesség elemzés. Ekkor a gyerekkel közösen megegyezünk abban, hogy egy alkalmazás pl. 1-10-es skálán mennyire lesz majd káros, hasznos, mennyi időt visz majd el és mennyire szükséges. A reálosok akár ebből kreálhatnak egy arányszámot is, de az elemzésnek inkább a tudatos alkalmazás kiválasztás-telepítés az értelme.
A kritikusabb alkalmazások (pl. chat alkalmazás, YouTube) használatát éredmes külön is szabályozni:
- Képernyőidő: az adott alkalmazással egy nap mennyi időt lehet eltölteni.
- Értesítések: felesleges értesítések tiltása, értesítések ne adjanak hangjelzést stb.
Az éppen használt appok leltárát és a hozzá kapcsolódó szabályokat vezessük egy külön táblázatba (ld. feljebb). Ebbe a táblázatba vezethetjük a tiltott oldalak listáját is.
💡 IPaden a Képernyőidő menüpontban egyes weboldalakkal eltöltött időt külön is korlátozhatjuk. Ha például a Safariba beírjuk, hogy youtube.com és néhány percig használjuk, az a Képernyőidő menüpontban megjelenik és már külön állíthatunk be rá korlátot (akár 0 percet is).
📧 Magánszféra vs. felügyelet
Rendkívül nehéz kérdés, hogy a felügyelő mekkora mértékben férhet hozzá a tablethez ellenőrzés céljából úgy, hogy a gyerek magánszférája ne sérüljön. Itt elsősorban a chatüzenetekhez, képgalériához illetve a böngészési előzményekhez való hozzáférésre kell gondolni. Erre szerintem nincs jó megoldás, mivel függ a gyerek korától, a bizalmi kapcsolat mértékétől, a használt alkalmazásoktól. A lényeg, hogy beszéljünk erről is. Érdemes tudatosítani a gyerekben, hogy a teljes anonimitást és az általa megosztott tartalmak védelmét az interneten nagyon nehéz megteremteni. Attól még, hogy a felügyelő ezekhez megegyezés szerint például csak kivételes esetben (ld. cyberbullying) férhet hozzá a tablethez, egy hackertámadás vagy adatszivárgás esetén lehet, hogy harmadik felek is hozzájuthatnak szenzitív adatokhoz.
🔐 Biztonság
A biztonságot szavatoló védelmi intézkedéseket fizikai, logikai és adminisztratív csoportokba oszthatjuk. Fizikai szempontból a tablet biztonságos módon történő tárolása, használata lényeges.
Kényes kérdés a tablet jelkódjához való felügyelői hozzáférés. Praktikus okokból (főleg a kivételes esetekben való hozzáférés miatt) fontos, hogy legyen mód a jelkód megismerésére (pl. biztonságos helyre fel van írva). A megismerésnek azonban legyen szabályozott menete, jusson a gyerek tudomására a megismerés ténye (ez a bizalom miatt fontos). A fotómegosztás szabályozásához hasonlóan itt sincs tökéletes megoldás.
Ha a gyerek valami gyanúsat észlel, azt jelezze a felügyelőnek (adminisztratív intézkedés).
Okostelefont vettünk, kell még valamivel foglalkozni?
A tablethez képest az okostelefont külső helyszínen is lehet használni (főleg ha van mobilinternet is). Javasolt tehát a külső helyszínen, így például az iskolában, a tömegközlekedésen és az edzésen történő használatról is beszélni, szabályozni:
- Mikor, mit és kit szabad fotózni és ezeket meg szabad-e osztani?
- Értesítési beállítások (főleg chatalkalmazások esetében).
- Mobilinternet-használat: legyen-e havi korlát, szabad-e videót nézni?
- Szankciók
Egy tablet szerződés betartásának nem lehet szerintem a legfőbb eszköze a büntetés. Ha sokszor kerül szankcionálásra sor, akkor valószínűleg a szerződés megfogalmazásakor nem jött létre teljes mértékű konszenzus. Ilyen esetben lazább szabályokkal is többet nyerhetünk. Ugyanakkor fontos legalább röviden megbeszélni és rögzíteni a lehetséges szankciókat, így például a tablet elvételét vagy alkalmazások ideiglenes korlátozását, törlését. Fontos szerintem, hogy a meghatározott kereteken kívül ne alkalmazzunk szankciót. A szülői felügyelettel történő távoli, bejelentés nélküli korlátozás például súlyos bizalmi problémákhoz (vagy kiskapuk kereséséhez) vezethet.
- Ellenőrzés, egyeztetés
A szerződésben foglaltak teljesülését szülői felügyeleti alkalmazással lehet ellenőrizni, de legalább ilyen fontos, hogy rendszeresen beszéljünk a gyerekkel a tablethasználatról. Egy heti rendszerességű, például hétvégén tartott félórás megbeszélés erre a célra kiváló lehet. Ha a megbeszélések folyamán kiderül, hogy nagyobb változtatásra van szükség, akkor lehet szerződést módosítani. A kisebb változtatásokat célszerű inkább a fentebb már említett táblázatban rögzíteni, vagy szóban megállapodni róluk.
Szerintem ezek voltak a fő területek, amikre egy tablet szerződésben ki lehet térni. Természetesen a kérdést számos szemszögből meg lehet közelíteni, sőt az talán a legjobb, ha minél inkább személyre tudjuk szabni és beleírunk olyan területeket, amik számunkra fontosak és kihúzzuk azokat amik pedig nem.
Ha szerződés elnyerte végleges formáját, akkor következhet az aláírás. Gondoskodjunk arról, hogy a hivatkozott táblázat (ahol az appok listáját vezetjük) elérhető legyen majd a heti megbeszéléseknél. Ezen túlmenően később elkészíthetjük a szerződés rövidített, infografikás változatát, de ez már tényleg csak a Sahnehäubchen.
További szerződésminták
Néhány, az interneten fellelhető okostelefon szerződésminta:
A tablet szerződéssel készen vagyunk. Ezután következik a tablet beüzemelése, használata és a különböző appok kezelése. Godspeed. 🚀
Bármilyen kérdést, észrevételt szívesen várok az info@kiberitiner.hu címre [beta verzió - a válaszüzenet lehetséges, hogy a spam mappába kerül].
A digitális tudatossághoz kapcsolódó forrásokat itt találsz.