Karácsonyi könyvajánló szülőknek és gyerekeknek a digitális tudatossághoz (2022)

Öt könyv szülőknek, három könyv gyerekeknek, amik segíthetnek a digitális tudatosság kialakításában.

Karácsonyi könyvajánló szülőknek és gyerekeknek a digitális tudatossághoz (2022)
Háttér forrás: Roberto Nickson / Unsplash

Tartalom

❄️Könyvajánlások szülőknek
☃️Olvasnivalók gyerekeknek
🏂Háttérinformációkat tartalmazó könyvek szülőknek

Ha néhány évvel ezelőtt megkérdezték volna, hogy milyen könyveket tudok ajánlani szülőknek, ad absurdum gyerekeknek, digitális tudatosság témában, bajban lettem volna. Szerencsére az elmúlt közel másfél évben több olyan, magyarul is elérhető, digitális tudatossághoz kapcsolódó könyvet is elolvastam, amiket szülőknek, illetve gyerekeknek is tudok ajánlani. Külön öröm, hogy az ajánlott könyvekből három hazai szerzők tollából származik.

🎄Ezúton kívánok minden kedves olvasómnak boldog, hibakódmentes karácsonyt!

Disclaimer: A könyvek ajánlásáért nem kaptam támogatást. A Libri és a Líra oldalaira mutató linkeket csak azon okból tüntettem fel, hogy megspóroljak néhány Google keresést.

❄️Könyvajánlások szülőknek  

Sok gyerek most karácsonykor kaphatja meg első okostelefonját. Ahhoz, hogy a gyereket támogatni lehessen a tudatos okoseszköz-használatban, a szülőknek az alábbi könyveket ajánlom.

Szülők nagy mobilkönyve (Will Geddes)

A Szülök nagy mobilkönyve kiváló kiindulópont, ha gyerekek online biztonságáról van szó. A könyv elolvasásával képbe kerülhetünk a gyerekeket érintő online fenyegetésekről, kockázatos tevékenységekről. Ilyen jelenségek, melyekről külön-külön fejezetek szólnak, a cyberbullying, a cyberstalking, a becserkészés, a sexting, a közösségi média veszélyei, az erőszakos tartalmak, a kábítószerek, a pornográfia és az online vásárlás. Nem egy könnyed olvasmány, de sajnos ezek olyan témák, amikről érdemes legalább valamennyit tudni. A bemutatott problémák megelőzéséhez, kezeléséhez útmutatókat, keretes magyarázatokat és infografikákat is tartalmaz a könyv. A Szülők nagy mobilkönyve egy kézikönyvhöz hasonlít, a témákat önállóan, fejezetenként is fel lehet dolgozni. Ugyan a könyvben vannak olyan témák, mint a digitális lábnyom, vagy az okoseszközök használatának szabályozása, a biztonsághoz kapcsolódó témák vannak túlsúlyban.

A könyvről készült hosszabb könyvajánlóm itt olvasható.

Szülők nagy mobilkönyve |Szerző: Will Geddes (fordította: Pétersz Tamás) | 2020 | 240 o. | barecz & conrad books

Parent Alert! How to keep your kids safe online? | By Will Geddes, Nadia Sawalha, Kaye Adams | 2018| 240 pp. | Dorling Kindersley Limited

👉Forbes, Libri, Líra

Szülők nagy mobilkönyve (Will Geddes) – könyvajánló
A könyv rendszerezett módon ad át ismereteket a gyerekek online biztonságáról, illetve útmutatókat is nyújt a témában.

Képernyőtudatos család (Devorah Heitner)

A könyvet elsősorban a szemlélete miatt ajánlom. Az online tér jelentette kihívásokat, kockázatokat látva az első reakció könnyen lehet a gyerek okoseszköz-használatának a korlátozása. Heitner nem veti el a korlátozást, de ajánl egy alternatívát, ez pedig a mentorálás, ahol a szülő útmutatást nyújt a gyerekének. A könyvnek az egyik üzenete az, hogy a gyerekek igénylik a mentorálást, szükségük van útmutatásra a digitális világban, például abban, hogy hogyan kezeljék a digitális térben az emberi kapcsolatokat, a nyilvánosságot, vagy hogyan osszák be az idejüket. A mentorálás szerintem nagy kihívás, mert a szülőnek meg kell hozzá ismernie a gyerekek digitális világát, és példát is kell mutatnia. A Képernyőtudatos család elolvasása abban segíthet, hogy ha meglépjük a korlátozást, akkor az ne a végső állapot, hanem egy lépcsőfok legyen a mentorálás felé.

Képernyőtudatos család | Szerző: Devorah Heitner (fordító: Weisz Böbe) | 2018 | 288 o. | HVG könyvek

Screenwise | By Devorah Heitner | 2016 | 256 pp. | Routledge

👉HVG könyvek, Libri, Líra

iGeneráció (Jean M. Twenge)

Twenge az iGenerációs (1995 és 2012 között születettek, manapság inkább a Z generáció kifejezést használják) tinédzserekkel kapcsolatos trendeket vizsgálja. A vizsgálatában külön figyelmet szentel a megnövekedett képernyőidő lehetséges hatásainak. Ezeket a hatásokat Twenge átfogó módon, „generációs szemlélettel” közelíti meg: több évtizede futó felmérések alapján hasonlítja össze az iGenerációt a korábbi generációkkal. A „generációs megközelítés” nagy értéke szerintem a könyvnek, mert így a képernyőidő kontextusba van helyezve, azaz sok más változóval (pl. házifeladatra, olvasásra fordított idő, depresszió stb.) együtt kerül vizsgálatra. Az iGenerációnem annyira egy gyakorlati tanácsokkal szolgáló könyv, inkább háttérismeretekhez juthatunk belőle, a „big picture” típusú könyvekhez sorolnám. A könyvnek közel fele kapcsolódik csak az online világ hatásaihoz, de itt található szerintem a könyv legértékesebb része, ahol Twenge a több online töltött idő, a kevesebb személyes interakció és a mentális egészség új krízise közötti lehetséges összefüggéseket taglalja. Twenge megállapításait érték kritikák (erről és a könyv főbb megállapításairól ld. a könyvelemzésemet), de ezzel együtt is szerintem az iGeneráció egy jó kiindulópont annak megértéséhez, hogy a 2010-es években növekedésnek induló képernyőidőnek milyen generációs hatásai lehettek.

A könyvről készült elemzésem itt olvasható.

iGeneráció | Szerző: Jean M. Twenge (fordító: Hadarics Piroska) | 2018 | 416 o. | Édesvíz

iGen | By Jean M. Twenge | 2017 | 352 pp. | Atria Books / Simon & Schuster

👉Édesvíz [e-könyv],Libri, Libri [e-könyv], Líra [e-könyv]

iGeneráció (Jean M. Twenge) – könyvelemzés
Hogyan hathatott az okostelefonok elterjedése az iGeneráció mentális egészségére? Egy generációs szakértő elméletének és javaslatainak bemutatása.

☃️Olvasnivalók gyerekeknek

A digitális tudatosságról nem könnyű feladat érthetően és élményszerűen információkat átadni gyerekeknek. Ezért kerestem ide olyan könyveket, amik a gyerekek számára íródtak, vagy nekik is izgalmasak, relevánsak lehetnek.

Frici, Fülöp és a Hackerek (Solymos Ákos)

Solymos Ákos valami egészen különleges dolgot tett: írt egy könyvet az információbiztonságról, ami a gyerekek számára is érthető, sőt, tapasztalataim szerint még a figyelmüket is képes lekötni. A könyv az iskolás korú Frici és Fülöp főszereplésével nyolc történeten keresztül mutatja be az online világ kockázatait. Szól történet a posztolás kockázatairól, az adathalászatról, a spamekről, a Facebookos lájkvadászokról és zsarolóvírus-támadásról. Solymos Ákos közel két évtizede dolgozik az információbiztonsági szakmában, így az előbb említett témák egyáltalán nincsenek elnagyolva, a gyerekek számára érthetőek, és még a felnőttek számára is tartalmaznak hasznos információkat. Ami nekem nagyon tetszett a könyvben, az az, hogy az információbiztonsági témák szakszerű és érthető kifejtése mellett a könyv jól átadja azon érzéseket, amiket egy informatikai probléma, támadás (incidens) során átélhetünk. Az egyik történetben például Frici rájön, hogy az általa a Facebookra feltöltött privát képek valamiért elérhetőek a nyílt internetről, és annyira bepánikol, hogy másra nem is bír gondolni. Hasonlót én is éltem már át, és azt kell mondanom, hogy Frici érzésvilágának leírása tűpontos. Megkockáztatom, hogy az ilyen érzések, jelenetek leírása talán még fontosabb is, mint a könyvben megjelenő konkrét kockázatok leírása. A könyv tudtommal sajnos már csak elektronikus formátumban kapható, de nem hosszú, kb. száz oldalas, olvasmányos könyvről van szó, így szerintem digitális eszközön is élvezhető.

Frici, Fülöp és a Hackerek | Szerző: Solymos Ákos | 2019 | kb. 120 o. | magánkiadás

👉Libri [e-könyv], Líra [e-könyv]

Az Instagram sztori bennfentes szemmel (Sarah Frier)

Valószínűleg a gyerekekben előbb-utóbb felmerül az igény, hogy szeretnének saját Instagram-fiókot (az is valószínű, hogy ekkorra már több hamis, ún. finsta fiókjuk is van, de ez most nem annyira lényeges). A fotók és a videók megosztására szolgáló közösségimédia-alkalmazás már több mint egy évtizedes múltra tekint vissza, ezt dolgozta fel Sarah Frier, a Bloomberg Newstechnológiai szakújságírója – közel 400 (!) oldalon. Egy ilyen hosszú könyvet mégis miért tudok (hogyan merészelek) ajánlani gyerekeknek? El kell ismernem, hogy elég reménytelen vállalkozásnak tűnik, amikor a könyvolvasás a fiatalok körében nem túl versenyképes. Szerintem már az is egyfajta siker, ha a gyerek látja, hogy az általa egy kattintással letöltött alkalmazás történetével több száz oldalt meg lehet tölteni, azaz a letöltés kap egy kis súlyt. A könyv elolvasásával pedig folyamatában lehet látni, hogy hogyan és miért jelentek meg az Instagram egyes funkciói. Tanulságos lehet abba belelátni, hogy a felhasználók szempontjából triviálisnak tűnő, de az Instagram számára igenis nagy jelentőséggel funkciók bevezetését milyen előkészületek, belső viták előzték meg. Egészen megdöbbentő azt olvasni például, hogy az Instagram társalapítója, Kevin Systrom, egy „válságértekezleten” jelentette be, hogy lekoppintják a Snapchatről bevezetik a 24 órán belül eltűnő „Sztorik” funkciót (amit előszőr a Snapchat vezetett be és az Instánál gyakorlatilag egzisztenciális fenyegetésként tekintettek rá). Az Instagram sztori bennfentes szemmel továbbá leköveti az Instagram professzionalizálódását, azaz a cégek és az influenszerek megjelenését a platformon, illetve bemutatja, hogy mivel járt az, hogy a Facebook felvásárolta az Instagramot. Összességében Sarah Frier könyve szemléletformáló lehet a fiatalok számára. Inkább nyolcadik osztálytól felfelé, illetve középiskolás tinédzsereknek ajánlom.

Az Instagram sztori bennfentes szemmel | Szerző: Sarah Frier (fordító: Babits Péter) | 2020 | 448 o. | Alexandra Kiadó

No Filter: The Inside Story of Instagram | By Sarah Frier | 2020 | 368 pp. | Simon & Schuster

👉Alexandra, Libri, Líra

Mobil-mesék (Czirják Erika)

Az okostelefon nemcsak a felnőttek és a tinédzserek, hanem az kisgyerekek számára is a mindennapok része. A Mobil-mesék a kisgyerekeket vezeti be az okostelefonok világába. A mesék főszereplője Mobil, aki beleesik a tengerbe. A tengerfenéken Mobil különböző, őt nem ismerő élőlényekkel találkozik. A tengerlakók a történet során megismerik Mobil funkcióit, annak előnyeivel és hátrányaival együtt. A Mobillal való első találkozáskor a tengeri élőlények megtapasztalják például a képernyőidő beosztásának nehézségeit; a közösségi médiás képmegosztas, a lájkgyűjtés és a negatív megjegyzések érzelmi oldalát; és az online chatelés furcsaságait. Nekem volt némi hiányérzetem a történetvezetés kapcsán, mert egyes történetek mintha kicsit hirtelen érnének véget. Mobil „személyisége” sem teljesen konzisztens, talán néha indokolatlanul negatív. Ezen kisebb hiányosságok ellenére azonban tudom ajánlani a Mobil-meséket, mert kisgyerekek számára relevánsak azok a fentebb felsorolt jelenségek, amikkel a tengerlakók is találkoztak, illetve a tudatos mobilhasználattal kapcsolatban is vannak a könyvben megfontolandó tanácsok. A hab a tortán pedig az, hogy könyv végén található egy szerződésminta a felelős mobilhasználatról.

Mobil-mesék | Szerző: Czirják Erika | 2022 | 88 o. | magánkiadás

👉Czirják Erika

🏂Háttérinformációkat tartalmazó könyvek szülőknek

Az alábbi könyveket azoknak ajánlom, aki jobban el szeretnének mélyedni a digitális világ rejtelmeiben. Ezen könyveknek nem az elsődleges célja a digitális tudatosság támogatása, de nagyon sok érdekes információt találunk bennük.

A rejtélyes Z generáció (Bereczki Enikő)

Bereczki Enikő ifjúsági és generációs szakértő a Z generáció világába nyújt betekintés. A Z generációt több területen jellemzi Bereczki. Ezek az online tér, a munka és az oktatás. Ezen három téma köré rendeződnek a kisebb fejezetek, amik egy-egy területen jellemzik a Z generációt. Bereczki célja a könyvvel, hogy oldja a harminc évnél idősebbekben „a Z generáció tagjai iránt táplált bizonytalanságot” (18. o.). A könyvben visszatérő, előremutató igény a generációs falak áttörése, és a különböző generációk közötti kapcsolódás megteremtése. Ezt szolgálják a könyvben hozott példák, történetek, kutatási adatok, tanácsok, illetve – amik szerintem a legértékesebb részét képezik a könyvnek – az influenszerekkel készített interjúk. Ezek az interjúrészletek bepillantást engednek az online tartalomgyártás kulisszái mögé, és így sokat hozzáadnak a szöveghez, én szívesebben olvastam volna még többet is az interjúkból (hasonló élmény egyébként a TheVR TIMEOUT podcastek hallgatása). Az influenszerek mellett számos hazai szakértő szólal meg a könyvben, illetve több magyarországi felmérés, köztük Bereczki saját kérdőíves kutatása is bemutatásra kerül, így a nemzetközi mellett a hazai jellegzetességeket is megismerheti az olvasó. A Rejtélyes Z generációtalán nem alkalmaz olyan strukturált megközelítést, mint az iGeneráció, vagy még inkább a Szülők nagy mobilkönyve. A benne szereplő információk, a hivatkozott könyvek és az interjúk miatt azonban tudom ajánlani azoknak, akik jobban meg szeretnék érteni a Z generációt.

A rejtélyes Z generáció | Szerző: Bereczki Enikő | 2022 | 376 o. | HVG Könyvek

👉HVG könyvek, Libri, Líra

2022-ben jelent meg Guld Ádám a Z generáció médiahasználata című könyve. Egyelőre még csak beleolvasni tudtam, így nem tudom értékelni a könyvet, de ha valakit kifejezetten a Z generáció médiafogyasztási szokásai érdekelnek, akkor ezt a könyvet is érdemes lehet megnézni.

Facebook: A közösségi oldal titkai (Steven Levy)

Ez a könyv a Facebook (2021-től Meta) történetét dolgozza fel 2004-től a 2010-es évek végéig. A könyvhöz a veterán tech újságíró, Steven Levy, több száz interjút készített, nagyrészt a Facebook munkavállalóival, a vezérigazgató Mark Zuckerberget is beleértve. Egészen elképesztő, hogy mennyi információ van a könyvben, és tényleg illik rá az „insider”, azaz a cég belső gondolkodását, ügyeit bemutató bennfentes jelző. A Facebook: A közösségi oldal titkaibólmegismerhetjük, hogy milyen megfontolásokból jelentek meg bizonyos funkciók a Facebookon, vagy mi alapján döntött Zuckerberg más cégek felvásárlásáról. A könyv a Facebook történetéből 15 évet dolgoz fel, ami miatt a döntéseket, a különböző funkciók bevezetését nem külön-külön, hanem folyamatában láthatjuk, és az utólagos bölcsesség segítségével Levy valamennyire értékeli is őket. Ilyen folyamat például a növekedés (growth), azaz a felhasználók számának folyamatos növelése, ami számos megjelenő funkciót és döntést meghatározott. A könyv a Facebook történetének bemutatásán keresztül tágabb értelemben bepillantást enged a tech-ökoszisztéma működésébe, aminek történései elsőre távolinak tűnhetnek, de az általunk használt alkalmazások formájában hatnak a mindennapjainkra.

A könyvről készület elemzésemet itt lehet olvasni.

Facebook: A közösségi oldal titkai | Szerző: Steven Levy (fordító: Kádár Pál) | 758 o. | 2021 | Könyvmolyképző Kiadó

Facebook: The Inside Story | By Steven Levy | 2020 | 592 pp. | Penguin Business

👉Könyvmolyképző Kiadó, Libri, Líra

Facebook: The Inside Story (Steven Levy) – könyvelemzés
A cikk a Facebook történetét elemzi a Facebook: The Inside Story (Facebook: A közösségi oldal titkai) című könyv alapján. Az elemzés a Facebook történetét az ökoszisztéma, a növekedés és a problémák szempontjai alapján járja körbe.

A bejegyzés elkészítéséhez szükséges idő: 12h

Est. GSS: 32


Bármilyen kérdést, észrevételt szívesen várok az [email protected] címre [beta verzió - a válaszüzenet lehetséges, hogy a spam mappába kerül], vagy lehet itt is üzenni: @goSzoke .

A digitális tudatossághoz kapcsolódó forrásokat itt találsz.